Építészeti műszaki leírás
„A Katinyi mártírok emlékműve”
műtárgy elhelyezése nyílt, nemzetközi pályázathoz
Budapest, III.ker. Katinyi mártírok parkja
Építészeti koncepció:
A park növényzete elöregedett, sérült, láthatóan felügyelet, gondozás nélküli.
Az építész javaslata szerint az emlékhely környezetének kialakításán túlmenően a park felújítása, megújítása is elengedhetetlen a beépítési tervben vázoltak alapján.
A műtárgy elhelyezése szempontjából a helyszín elemzése, a helyszíni bejárások tapasztalata alapján a park keleti oldalán lévő terület a legalkalmasabb.
Cél volt, hogy az intenzív parkon átmenő gyalogosforgalmától „szeparáltan”, az emlékmű tartalmához méltó, nyugodt terület kerüljön kijelölésre, úgy, hogy a különböző irányból érkezők számára mindig „olvasható”, értelmezhető, jól látható maradjon a műalkotás.
A park jelenlegi közlekedő rendszerében jól meghatározhatóak azok a fő iránytengelyek, melyek az átmenő forgalmat kiszolgálják. Kizárólag ezeket a fő irányokat megtartva határoztuk meg a park új sétányait, megszüntetve a „kitaposott” jellegű utakat, a park centrumában kialakított háromszög alakú teresedést, ezekkel is növelve a park zöldfelületeit. A sétányok bizonyos pontjain pihenésre, a parkban való időtöltésre alkalmas padok kerülnek elhelyezésre. A két fő „csapás-irány” kereszteződésében egy ivókút oltja a szomját az arra járóknak.
Az emlékmű a felújított park keleti részének észak-keleti súlypontjában kerül elhelyezésre. A szobrászati koncepcióban meghatározott főnézete az alkotásnak észak-déli tengelyű. A talapzata a park térrendszerétől eltérő irányba fordított talapzat csúcsaival a főnézet tengelyében áll, a park határvonalaihoz, a környező objektumokhoz képest kifordulva. A cél egy olyan szoborkörnyezet kialakítása volt, mely a szobor által meghatározott irányoktól, alapformáktól erősen eltérő, ezzel fokozva tovább a feszültséget az alkotás és környezete között. A kör alakú tér belső körének húrjára a posztamens súlyponti vonalával kerül elhelyezésre. A szobor a tér gyújtópontja, főnézeti tengelyének meghosszabbítása határozza meg a déli oldalon a megközelítést szolgáló sétány indítópontját, így a szemlélő az út elején a szobor fő tengelyébe kerül, majd közeledve folyamatosan új nézetéből tapasztalhatja meg a szobrot. Ezáltal a „körbe-szobor” többszörösen működik, mindig más és más, új nézeteket ad. A sétány enyhén észak-nyugati irányban, a tér középpontjától nyugatra, asszimetrikusan szeli ketté az emlékhelyet.
A talapzat formáját COR-TEN minőségű rozsdásított felületű rozsdamentes acéllemez adja, melyen belül található a szobor és annak ovális keresztmetszetű csőrendszerének vasbeton befogása, alapozása (statikailag méretezett szerkezetek). A szerkezet felső, a külső szemlélő számára látható részén földfeltöltés, valamint extenzív zöldfelület, füvesítés kerül kialakításra. A szobor csőrendszere között süllyesztett, irányított fényű lámpatestek helyezkednek el, melyek éjszaka a szobor szúrópontszerű megvilágításával, sokadik „fényrúdként”-ként egészítik ki az alkotást.
A posztamens rozsdás acéllemez anyaga és az azt körülvevő burkolat elválik egymástól, a kialakuló „résben” rejtett vonal menti világítás kerül elhelyezésre, így nappal a burkolat és a posztamens között sötété árnyéksáv alakul ki, éjszaka pedig a világítás választja el a két anyagot, ezzel „könnyítve”, lebegővé, a földtől elszakadóvá téve a kompozíciót.
Az emlékhely megközelítésének burkolata bazaltkockával kirakott közlekedő, melybe a téren belemetsz a belső kör szintén kockakővel, de más rendszerben rakott felületébe. Ez a két azonos minőségű, megjelenésű felület találkozik a keleti körív antracitszürke kőlap burkolatával.
A pályázati kiírásban említett felirat elhelyezésére itt lenne kétféle javaslatunk.
- Az egyik, az előbb említett kőlap burkolatban, a szobor előtti részen egy-egy kőlap, vagy több kőlap helyén földbe süllyesztett fémtábla (pl. bronz), vagy földbesüllyesztett világítótestre helyezett üveglap hordozná a feliratot.
- Lehetséges lenne a belső kis kör körívén fém betűk besüllyesztésével a felirat elhelyezése.
A park sétányai bazaltzúzalék szórást kapnak, valamint a padok számára kialakított kiteresedés, és az ivókút területe bazaltkocával kijelölt felület.
A kivágandó fák listájának összeállításánál különös hangsúllyal került figyelembevételre a növények egészségi és esztétikai állapota, értéke.
A szobor helyének közvetlen környezetében az elöregedett, felkopott, sérült fák, bokrok eltávolítása után új növényzet kerül telepítésre, mely kialakítása az emlékhely szeparáltságát, „intimitását” szolgálja. A tervezett fák kiválasztása során nagy súllyal esett latba azok várost tűrése és esztétikai értéke. A szobortól északra, és keletre sövényszerűen alacsony növésű bokros cserjeszint települ, mely az északi oldalon az alkotás háttereként is szolgál, kitakarva a kompozíció képéből az elkerülhetetlenül ott parkoló autókat. A tervezett cserjeszint kialakításának koncepciója az átláthatóság és esztétikum. A kiválasztott fajoknál és fajtáknál alapvető cél, hogy minden évszakban értékelhető díszt adjanak, akár lombjukkal, virágukkal, vagy termésükkel. A szobortól közvetlenül nyugatra elterülő területen magasabb, lombos fák kerülnek telepítésre, melyek az évek folyamán megerősödve, besűrűsödve a katinyi erdőket idézik.